Школа успішних батьків

Розвантаження та оновлення програм початкової школи

 

ВИТОКИ. МЕТА

·                 З якою метою здійснюється оновлення програм початкової школи? Яка взагалі мета змін у програмах початкової школи?

Метою оновлення програм є врахування вікових особливостей дітей, зменшення перенавантаження на учнів.

 

·                 Де можна ознайомитися зі зміненими програмами для початкової школи?

Оновлені програми, методичні рекомендації розміщено на офіційному сайті МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/metoduchni.html

 

·                 Наскільки ефективні зміни будуть у новій програмі, ніж Держстандарти 2011 року? Чи вплине розвантаження на якість знань учнів?

Усі зміни відбувалися в межах Державного стандарту. Державний стандарт не змінювався. Змінено підходи та розширено можливості вчителя у викладанні матеріалу учням, для того щоб досягати цілей установлених Державним стандартом.

 

·                 На які сучасні наукові дослідження (яких українських авторів) посилалися і посилаються під час створення оновлених програм?

Усі програми обговорені з науковими консультантами Національної академії педагогічних наук. Саме на академію педагогічних наук покладено здійснення відповідних досліджень. Усі зміни були обговорені. Програми навчання не нові, вони оновлені.

 

·                 Які основні принципи початкової школи та середньої освіти, на Вашу думку, найважливіші для оновленої школи. І головне, правильно розтлумачити кожен принцип, адже без правильного пояснення кожен може зрозуміти зміст того чи іншого принципу по-своєму.

Це не нові програми, це оновлені програми в рамках чинного Державного стандарту. На сайті Міністерства освіти є документ(натисніть щоб завантажити) з описом ключових змін по всіх програмах ( http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/metoduchni.html)

 

ПРОГРАМА

·                 Коли вступають у дію нововведення для школярів молодших класів? Зміни в програмі початкової школи стосуватимуться тільки учнів, які підуть у 1-й клас цього навчального року, чи учнів усієї початкової школи? Які предмети зазнали змін?

Оновлена програма вступає в дію з 1 вересня. Зміни торкнуться всіх клаcів та предметів початкової школи. Оновлені всі 13 програм для шкіл з українською мовою викладання.

 

·                 Від уміння читати та розуміти залежить подальший успіх у навчанні дитини, техніка читання — це показник

Техніку читання ніхто не скасовує. Тому що техніка читання — це не лише темп читання кількості звуків на час із секундоміром, що викликає стрес у дитини. Техніка читання — це комплексне поняття, що включає не тільки кількісні, а й чимало якісних показників. Саме це в програмі тепер розширено і вказано, що вчитель має розвивати в дитини правильне, виразне, усвідомлене, плавне читання. Головне, щоб дитина засвоїла прочитане.

 

·                 У всіх ЗМІ обговорюється тема змін програм читання, математики, мов. Як ці зміни торкнулись природознавства в початкових класах?

Зміни всіма були позитивно сприйняті. Знято складну для сприйняття дітьми лексику, знято теми з географії. Скорочено кількість обов’язкових проектів. Зміст навчального матеріалу скореговано відповідно до оновлень у Державному стандарті.

 

 

·                 Чи не вважаєте Ви доцільним зменшити кількість навчальних предметів інваріантної частини навчальних планів шкіл і збільшити процентне співвідношення на користь варіативної частини?

Кількість предметів зменшується згідно з концепцією нової української школи, яку запроваджуватимуть як системну роботу з 2018  року. Будуть написані нові стандарти, нові програми. І подолання багатопредметності є однією з цілей цієї реформи. Можна буде очікувати зменшення кількості предметів.

 

ОЛІВЕЦЬ ТА ЧЕРВОНА РУЧКА

·                 Чи писатимуть учні початкової школи простим олівцем?

Письмо олівцем рекомендовано саме першокласникам. Інші класи початкової школи (2-4), які вже вчаться і пишуть ручками, переводити на письмо олівцем ніхто не збирається.Час і етап переходу на кулькову ручку визначає сам учитель, індивідуально для кожної дитини.

 

·                 Чому виникла необхідність писати в 1-му класі простим олівцем? У чому доцільність цього?

Щоб значною мірою понизити психологічне напруження першокласників, для письма рекомендованокористуватись простим олівцем —за рішенням учителя, відповідно до рівня готовності дітей. На розсуд учителя допускається виправлення або гумкою, або закресленням. Наявність охайних виправлень, здійснених самою дитиною, не впливає на зниження балу за роботу.

 

·                 Скасовано перевірку червоною ручкою — на що замінено? Чому виникла необхідність скасувати червону пасту? У яких класах не можна буде виправляти помилки червоною ручкою?

Учителям не рекомендують користуватися червоною ручкою під час перевірки письмових робіт в адаптаційному періоді (1-й клас). Колір ручки для виставлення оцінок у зошитах і щоденниках учитель може вибирати самостійно.

Червону пасту скасували аби знизити психологічне напруження. Адже дітям потрібно отримувати схвалення своєї роботи не менше, ніж вказівок на помилки. Учителям не рекомендують користуватися червоною ручкою під час перевірки письмових робіт в адаптаційному періоді (1-й клас).

 

ПІДРУЧНИКИ

·                 Коли буде внесено зміни до підручників відповідно до «розвантажених» програм?

Нові підручники випустять для нових програм, які запроваджуватимуться згідно з новими державними стандартами в рамках реформи з 2018 року. Ті зміни, які внесені в чинні програми зараз, у проекті оновлення програм початкової школи, зроблені в межах Державного стандарту України.

 

·                 Чи не вплине на якість знань учнів 1-го класу те, що оновлення програми відбувається, а підручників, саме за цією програмою, у першокласників немає?

Підручник — це не єдина книга, яку можна використовувати в навчальному процесі. Це серйозне обмеження для дітей. Тим більше, що наші підручники застарілі. Ніхто не забороняє користуватися будь-якою літературою, якою вам зручно і ви вважаєте за потрібне.

 

·                 Чи зможуть діти користуватися раніше надрукованими підручниками, якщо програми розвантажуватимуть?

Ніхто не забороняє користуватися старими підручниками. Ви можете користуватися тими матеріалами, які, на вашу думку, найкращі для вивчення тієї чи іншої теми.

 

·                 Якими будуть навчальні програми 2018 року? Як відбуватиметься процес їхнього створення?

Нові підручники у 2018 році випустять під нові стандарти та нові програми і обов’язково пройдуть апробацію у школах.

 

 

ДОДАТКОВІ ТЕКСТИ ДЛЯ ЧИТАННЯ

·                 Як забезпечити учнів текстами творів сучасних українських письменників, які пропонують в оновленій програмі? У шкільній бібліотеці їх немає.

Зараз ведеться робота, щоб видати хрестоматію сучасної дитячої української літератури, куди ввійдуть саме твори нововведених в програму сучасних українських письменників. Буде дві книги: 1-2-й клас та 3-4-й клас. Вони надійдуть у невеликій кількості за бюджетні кошти у шкільні бібліотеки. Також надійде список рекомендованої літератури із зазначенням видавництв, де можна знайти ці твори, або ж із посиланням відкритих ресурсів.

 

 

ОЦІНЮВАННЯ

·                 Чи позначились зміни на кількості і видах контролю (перевірочних роботах)?

Усі види контролю змінено в бік зменшення їхньої кількості. Зменшено кількість диктантів та контрольних робіт з математики і будь-яких перевірочних робіт.

 

·                 Чи переглядатимуть методичні рекомендації до ведення зошиту?

Кількість клітинок і всі подібні речі знято як обов’язковий критерій оцінювання, але вчитель повинен пильнувати за станом зошита учня. Робота (зошит) має бути охайною, розбірливою, але жорсткі вимоги щодо каліграфії знято в методичних рекомендаціях.

 

·                 Навчальні досягнення учнів оцінюватимуть з 2-го класу?

Навчальні досягнення учнів у 2-му класі оцінюватимуть за рішенням педагогічної ради. Шкіл, які вже не оцінюють досягнення другокласників вже чимало в Україні.

 

 

 

 ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Поради для батьків майбутнього першокласника

Порада1

Ніколи не відправляйте дитину одночасно в перший клас і якусь секцію або гурток. Сам початок шкільного життя вважається важким стресом для шести-семирічних дітей. Якщо маля не зможе гуляти, відпочивати, робити уроки без поспіху, у неї можуть виникнути проблеми зі здоров’ям, невроз. Тому, якщо заняття музикою та спортом здаються необхідною частиною виховання, почніть водити дитину у ці гуртки за рік до початку навчання або із другого класу.

Порада2

Пам’ятайте, що дитина може концентрувати увагу не більш як на 10 – 15 хв. Тому, коли ви з нею будете робити уроки, кожні 10 – 15 хвилин необхідно перериватися й обов’язково давати маляті фізичну розрядку. Можете просто попросити пострибати на місці 10 разів, побігати або потанцювати під музику кілька хвилин. Почати виконання домашніх завдань краще з письма. Можна чергувати письмові завдання з усними. Загальна тривалість занять не має перевищувати однієї години.

Порада3

Комп’ютерудь-які заняття, що вимагають значного зорового навантаження, мають тривати не більше години на день – так вважають лікарі-офтальмологи й невропатологи в усіх країнах світу.

Порада4

Протягом першого року навчання ваше маля потребує підтримки. Дитина не тільки формує стосунки з однокласниками й учителями, але й уперше розуміє, що з нею самою хтось хоче дружити, а хтось – ні. Саме у цей час у маляти складається свій власний погляд на себе. І якщо ви хочете, щоб із нього виросла спокійна і впевнена у собі людина, - обов’язково хваліть! Підтримуйте, не лайте за й неакуратність у зошиті. Усе це – дрібниці порівняно з тим, що від нескінченних докорів і покарань ваша дитина не буде вірити у себе.

Кілька коротких правил

1. Показуйте дитині , що її люблять такою, якою вона є , а не за якісь досягнення.

2. Не можна ніколи (навіть у пориві гніву оворити дитині, що вона гірша за інших.

3. Треба чесно й терпляче відповідати на будь-які її запитання.

4. Намагайтесь щодня знаходити час, щоб побути наодинці зі своєю дитиною.

5. Учіть дитину вільно спілкуватися не тільки зі своїми однолітками ,але й із дорослими.

6. Не соромтесь підкреслювати, що ви пишаєтеся своїм малюком .

7. Будьте чесні в оцінках своїх почуттів до дитини.

8. Завжди говоріть дитині правду, навіть коли вам це невигідно.

9. Оцінюйте тільки вчинки, а не її саму.

10. Не домагайтеся успіху силою. Примус – найгірший варіант морального виховання . Примус у сім’ї порушує особистість дитини.

11. Визнайте право дитини на помилку.

12. Думайте про дитячу  «скриньку щасливих спогадів».

13. Дитина ставиться до себе так , як ставляться до неї дорослі.

14.І взагалі, хоч інколи ставте себе на місце своєї дитини, і тоді ви краще зрозумієте, як її виховувати.

 

Поради батькам п'ятикласників

• Якщо Вас щось турбує в поведінці дитини, якомога швидше зустріньтеся і обговоріть це із класним керівником, психологом.

• Якщо в родині відбулися події, що вплинули на психологічний стан дитини, повідомте про це класного керівника, психолога. Саме зміни в сімейному житті часто пояснюють раптові зміни в поведінці дітей.

Цікавтеся шкільними справами, обговорюйте складні ситуації, разом шукайте вихід із конфліктів.

• Постійно в невимушеній, доброзичливій атмосфері говоріть з дитиною про її друзів, однокласників.

• Порадьте дитині в складних ситуаціях звертатися за порадою до класного керівника, психолога.

• Не слід відразу ослабляти контроль за навчальною діяльністю, якщо в період навчання в початковій школі дитина звикла до контролю з вашого боку. Привчайте дитину до самостійності поступово.

• Основними помічниками у складних ситуаціях є терпіння, увага, розуміння.

Підтримуйте дитину у виборі захоплень, інтересів, сприяйте пошуку корисних і цікавих справ.

• Головне новоутворення підліткового вікового періоду – відкриття своєї індивідуальності, свого «Я». Підвищується інтерес до свого тіла, зовнішності.

• У дітей настає криза, пов’язана з бажанням здобути самостійність, звільнитися від батьківської опіки, з’являється страх перед невідомим дорослим життям.

• Внутрішній світ дитини ще нестабільний, тому батькам не слід залишати своїх дітей без нагляду. Підліток дуже вразливий і легко піддається впливам як позитивним, так і негативним.

• Розширюється коло спілкування, з’являються нові авторитети.

• Недоліки й суперечності в поведінці близьких і старших сприймаються гостро й хворобливо. Станьте позитивним прикладом для дитини.

• У батьках підлітки хочуть бачити друзів і порадників, а не диктаторів. Навчіть дитину радитися з Вами, довіряти Вам.

 

Рекомендації батькам гіперактивних дітей

• У своїх відносинах із дитиною дотримуйтеся «позитивної моделі». Хваліть її в кожному випадку, коли вона цього заслужила, підкреслюйте успіхи. Це допоможе зміцнити в дитини впевненість у власних силах .

• Уникайте повторень слів «ні» і «не можна».

• Говоріть стримано, спокійно і м’яко.

• Давайте дитині тільки одне завдання на певний відрізок часу, щоб вона могла його завершити.

• Для підкріплення усних інструкцій використовуйте зорову стимуляцію.

• Заохочуйте дитину до всіх видів діяльності, що вимагають концентрації уваги.

Підтримуйте вдома чіткий розпорядок дня. Час прийому їжі, виконання домашніх завдань і сну повинний відповідати цьому розпорядкові.

• Уникайте по можливості скупчень людей. Перебування у великих магазинах, на ринках, у ресторанах тощо чинить на дитину надмірно стимулюючий вплив.

Під час ігор обмежуйте дитину тільки одним партнером. Уникайте неспокійних, гучних приятелів. Оберігайте дитину від стомлення, оскільки воно призводить до зниження самоконтролю і наростання, гіперактивності. Давайте дитині можливість витрачати надлишкову енергію. Корисна щоденна фізична активність на свіжому повітрі: тривалі прогулянки, біг, спортивні заняття.

 

Рекомендації батькам по корекції тривожності дітей

У роботі з дітьми з тривожністю необхідно:

• Постійно підбадьорювати, заохочувати демонструвати впевненість у їхньому успіху, у їхніх можливостях.

• Виховувати правильне ставлення до результатів своєї діяльності, уміння правильно оцінити їх, опосередковано ставитися до власних успіхів, невдач, не боятися помилок, використовувати їх для розвитку діяльності.

• Формувати правильне ставлення до результатів діяльності інших дітей.

• Розвивати орієнтацію на спосіб діяльності.

• Розширювати і збагачувати навички спілкування з дорослими й однолітками, розвивати адекватне ставлення до оцінок і думок інших людей.

• Щоб перебороти скутість, потрібно допомагати дитині розслаблюватися, знімати напругу за допомогою рухливих ігор, музики, спортивних вправ.

 

Кілька порад батькам із формування в дітей адекватної самооцінки

• Не оберігайте дитину від повсякденних справ, не прагніть вирішувати за неї всі проблеми, але і не перевантажуйте її тим, що їй непосильно. Нехай дитина виконує доступні їй завдання і одержує задоволення від зробленого.

• Не перехвалюйте дитини, але і не забувайте заохочувати її, коли вона цього заслуговує.

• Заохочуйте в дитині ініціативу. Нехай вона буде лідером усіх починань, але також покажіть, що інші можуть бути краще неї..

• Показуйте своїм прикладом адекватність ставлення до успіхів і невдач. Оцінюйте уголос свої можливості й результати справи.

• Не порівнюйте дитини з іншими дітьми. Порівнюйте її із самою собою (тією, якою вона була вчора чи, можливо, буде завтра).

 

Пам'ятка батькам обдарованих дітей

• Створіть безпечну психологічну атмосферу дитині в її пошуках, де вона могла б знайти розраду у разі своїх розчарувань і невдач.

Підтримуйте здібності дитини до творчості й виявляйте співчуття до ранніх невдач. Уникайте негативної оцінки творчих спроб дитини.

• Будьте терпимі до несподіваних ідей, поважайте допитливість дитини. Намагай¬тесь відповідати на всі запитання, навіть якщо вони вам здаються безглуздими.

• Залишайте дитину одну і дозволяйте їй, якщо вона бажає, самій займатися своїми справами. Надлишок опіки може обмежити творчість.

• Допомагайте дитині формувати її систему цінностей, не обов'язково засновану на її системі поглядів, щоб вона могла поважати себе і свої ідеї поряд з іншими ідеями та їх носіями.

• Допомагайте дитині задовольняти основні людські потреби, оскільки людина, енергія якої скута основними потребами, рідко досягає висот у самовираженні.

• Допомагайте дитині долати розчарування і сумніви, коли вона залишається сама в процесі не зрозумілого ровесникам творчого пошуку: нехай дитина збереже свій твор¬чий імпульс.

• Поясніть, що не на всі запитання дитини завжди можна відповісти однозначно. Для цього потрібен час, а з боку дитини — терпіння. Вона має навчитися жити в інтелекту¬альному напруженні, не відкидаючи своїх ідей.

• Допомагайте дитині цінувати в собі творчу особистість. Однак її поведінка не має ви¬ходити за межі пристойного.

• Допомагайте дитині глибше пізнати себе. Виявляйте симпатію до її перших спроб ви¬разити таку ідею словами і зробити зрозумілою для оточення.

Дитину не карають:

• За те, що вона чимось не влаштовує дорослих: холерика за те, що він непосидючий і впертий, сангвініка — за рухливість, флегматика — за повільність, неврівноваженого — за плаксивість.

Під час їжі.

• Якщо вона зазнала невдачі (вона й без того засмучена, присоромлена, пригнічена). Тут краще підтримати її.

• За необережність, а вчать обережності, роблячи висновки з прорахунків дитини; за повільність, незібраність (за цим може бути приховане занурення в себе або фантазування); за забруднений і порваний одяг, а вдягають відповідно до обставин; за прорахунки самих батьків тощо.

• На людях (в автобусі, на вулиці), адже це ще й публічне приниження.

• При молодшій дитині, оскільки підривається авторитет старшої, а якщо є ревнощі між дітьми, то це може породити озлобленість у старшої дитини, а в молодшої — злорадство, а це погіршить їх взаємини.

• За емоційність, імпульсивність, енергійність. Здатність передбачати наслідки своїх вчинків остаточно формується у дівчат до 18 років, у хлопців — до 20, але навчати цього слід з трьох, а особливо з п'яти років.

• Поспішно, не розібравшись: краще пробачити десятьох винних, ніж покарати одного невинного. Необхідно поєднувати покарання з іншими методами виховання, дотримуючись педагогічного такту та враховуючи вікові та індивідуальні особливості дитини.

Реакція батьків на вчинок дитини має бути продуманою, вільною від негативних емоцій. У реакції не повинно бути істеричності. На істеричний крик, жестикуляцію, надлишок емоцій дитина відповідає тим самим. Не повинно бути люті, гніву. Лють призводить до надмірних покарань, а це породжує в батьків муки сумління. Спочатку покарали, а потім шкодують, жаліють. Тепер в очах дитини винні батьки і вона стає в позу ображеної.

Не слід погрожувати дитині, краще попередити. Часом погроза сприймається гірше, ніж саме покарання. В погрозі завжди є шантаж, і зрештою дитина також починає шантажувати батьків.

Як запобігти негативним наслідкам покарання

• Відокремлюйте свої почуття від дій. Не засуджуйте дитину. Вона має відчувати, що її люблять, але її дії в конкретному випадку можуть бути неприйнятними.

• Треба враховувати емоційний стан дитини. Якщо видно, що дитина засмучена і дуже переживає, то чи потрібно додавати негативу, використовуючи покарання? Дайте їй виговоритися, щоб негативні емоції знайшли вихід у словах, а не в діях.

• Перш ніж карати, треба обов'язково з'ясувати мотиви вчинку.

• Якщо без покарання не можна обійтися, нехай дитина вибере його сама.

• Караючи дитину, впевніться у тому, що вона розуміє причину, щоб вона звинувачувала себе, а не того, хто карає.

• Навчайте дитину норм і правил поведінки в різних місцях і різних життєвих ситуаціях ненав'язливо та без моралізування.

• Накладіть обмеження на небезпечні та руйнівні дії. Допоможіть дитині спрямувати свою активність у дозволене русло.

• Будьте самі прикладом культурної поведінки з іншими людьми, з предметами та довкіллям.

• Треба пам'ятати, що вся відповідальність за наслідки покарання цілком покладається на дорослого. Слід пам'ятати, що міра покарання повинна відповідати важкості провини, тобто не треба застосовувати серйозне покарання за несерйозну провину.

Якщо:

• Дитину постійно критикують, вона вчиться ненавидіти;

• Дитину висміюють, вона стає замкнутою;

• Дитину хвалять, вона вчиться бути шляхетною;

• Дитину підтримують, вона вчиться цінувати себе;

• Дитина росте в докорах, вона вчиться жити з почуттям провини;

• Дитина росте в терпимості, вона вчиться розуміти інших;

• Дитина росте в чесності, вона вчиться бути справедливою;

• Дитина росте в безпеці, вона вчиться вірити в людей;

• Дитина росте у ворожнечі, вона вчиться бути агресивною;

• Дитина росте в розумінні і дружелюбності, вона вчиться знаходити любов у цьому світі.