Виховна робота

                            

Виховна робота закладу постійно перебуває в творчому пошуку.


Першочергове завдання педагогічного колективу школи №3-колегіуму спрямоване на пропагування національно-патріотичного виховання. Всі заходи в школі-колегіумі проводилися відповідно до розпоряджень Міністерства освіти України, Управління освіти і науки облдержадміністрації Черкаської області, Управління освіти молоді і спорту, координаційного плану з питань нових форм і методів правової освіти та виховання, на основі шкільної програми „Підліток поруч", «Діти і творчість», «Ветеран», а також комплексних заходів, направлених на профілактику правопорушень та шкідливих звичок серед дітей і підлітків та відповідно до річного плану роботи закладу.
Виховна лабораторія класних керівників працює над проблемою «Формування правової та громадянської компетентностей учнів, у системі виховання, в умовах нової школи України». З 2016-2020 навчальний рік педагогічний колектив розпочав роботу по впровадженню виховної системи закладу «Правове виховання в аспекті громадянського». Реалізація виховної системи передбачає виконання 5 етапів:
1. Червень видача наказу про реалізацію етапів виховної системи.
2. Двічі на рік заслуховувати на нараді при директорі ( жовтень, квітень) про стан впровадження виховної системи.
3. Двічі на рік на засіданні м/о класних керівників (вересень, травень) заслуховувати питання «Впровадження виховної системи класу, основний елемент виховної системи школи»
4. ІІ етап впровадження системи. Випуск методичного посібника «На допомогу класному керівникові в напрямку «Правове виховання в аспекті громадянського».
5. ІІІ етап впровадження системи. Випуск посібників: «На допомогу класному керівникові», «На допомогу батькам»
6. ІУ етап впровадження системи. Моніторинг діяльності класних керівників в напрямку «Правове виховання в аспекті громадянського»
7. Заключний етап впровадження системи. Підведення підсумків. Випуск методичного посібника «З досвіду роботи школи-колегіуму Правове виховання в аспекті громадянського».
Результативність цієї роботи значно підвищилась завдяки використанню класними керівниками нетрадиційних форм і методів правовиховної роботи, а також системи роботи, що склалася в школі. Щомісяця відповідно до річного плану в школі проводилися „Дні профілактики правопорушень", в рамках яких відбулися бесіди, зустрічі, тренінгові заняття з переглядом відеоматеріалів, квести, інтерактивні вправи, залучення учнів до різних активностей.
До співпраці залучалися представники громадськості:
представники ювенальної провенції, спеціалісти служби у справах дітей,
шкільна медична сестра Будянська М.О., представники громадськості, працівники ЦСССДМ.
Для учнів школи-колегіуму продовжили свою роботу 45 гуртків різноманітного спрямування, керівниками яких є педагогічні працівники.
Так, в ІІ семестрі 2020 року в закладі був проведений обласний семінар для заступників директорів з виховної роботи шкіл районну з питання «Виховна діяльність закладу в умовах сучасних викликів». Для присутніх були представлені майстер-класи, презентації діяльності школи в напрямку виховної роботи та міжнародної співпраці школи.
 
В напрямку національно-патріотичного виховання заклад продовжив свою роботу: неодноразово учнівськими, батьківськими колективами було зібрано допомогу для воїнів АТО до Дня святого Миколая, Нового року та Різдва Христова. До Дня Гідності і Свободи для учнів початкових класів, середніх та старших класів відбулися цікаві зустрічі з воїнами АТО. Цього ж дня учні 10-11 класів вшанували пам’ять загиблих воїнів та провели урок-реквієм біля пам’ятного знака в центрі міста «Герої не вмирають». Учні 11 класу Хотинський О., Руденко Д., Нагорний А. вже третій рік поспіль є учасниками обласної конференції «Герої не вмирають» та обласного семінару-практикуму «Моя Батьківщина – Україна». Учні 2-Б класу (класовод Кодола І.В.) активно залучилися до Всеукраїнського конкурсу «Захисники України» за що отримали відповідні сертифікати, а вчитель подяку за залучення учнів до національно-патріотичного виховання.
 
Учні 8-х класів до дня пам’яті жертв голодоморів взяли участь у молодіжному зібранні «Запали свічку пам’яті» та пройшли центром міста у траурній ході вшанувавши всіх загиблих.
В нашому закладі стало вже доброю традицією проведення заходів до Дня Козацтва. Всі класні колективи підготували та провели цікаві Козацькі розваги, а загальним святом стало проведення шкільного благодійного ярмарку «Частуємо українськими стравами».
Ініціативою шкільного учнівського парламенту в напрямку національного виховання стало підтримання Всеукраїнського флешмобу «Хустка як давній символ української жіночності», до якого залучилися учениці 1-11 класів та вчителі.
 
Цікаво та креативно розпочинається цикл Новорічно-різдвяних свят у нашому закладі. 13 грудня учні школи починають святкувати свято Калити, активно залучаючи до співпраці батьків. Творчо відзначають День Миколая, вітаючи дорослих і малих, бажаючи щасливою долі та здійснення всіх мрій.
В ІІ семестрі активно залучилися учні до конкурсу приуроченого до Дня української писемності і мови «Слово до слова» отримавши нагороди – 15 учнів переможців, всього взяли участь 18.
Пам’ятаю звичаї та традиції свого народу учні активно залучилися до проведення Свята Масляної (1-11 класи), взявши участь у ярмарці та різноманітних конкурсах, змаганнях, флешмобах прийрочених до цього дня.
Також учні залучилися до Всеукраїнського інтернет-конкурсу #ТГШ206: Таємниці генія Шевченка» з нагоди 206-річниці від Дня народження Кобзаря.
Усі учнівські колективи взяли участь у вшануванні героїв Небесної сотні. Актив учнівського самоврядування для учнів 1-11 класів провів інформаційну хвилинку «Іх імена у пам’яті назавжди», класні керівники провели виховні години, запросивши воїнів АТО, батьків, які перебували в зоні.
 
Цікаво був проведений в закладі День Соборності України. Культурний центр самоврядування організував шкільний флешмоб та запросив на зустріч військового капелана Шевчука М.М.
Творчо був організований онлайн-флешмоб «День української вишиванки». Креативно відзначили День Європи організувавши онлайн проєкт «Народні костюми та прапори країн Європи».
Творчі учні залучаються до заходів не лише міського, обласного, а Всеукраїнського рівня беручи участь у різноманітних конкурсах, так у 2019 році учениця 5-Б класу Плічко Поліна стала лауреатом конкурсу «Міс Україночка -2019» (м.Київ), а учениця 4-А класу Шелестовська Крістіна переможницею конкурсу «Принцеса зима -2019».
В 2019-2020 н.р. учень 3-Б класу Дмитро Гахун взяв участь у змаганнях книжкових відеоглядів «Фабрика вражень – 2020» організований Черкаською обласною дитячою бібліотекою. Наш переможець отримав запрошення на групову екскурсію до телестудії філії ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», Регіональна дирекція UA: Черкаси» та переміг у номінації «Переконливий оратор».
Вчителі початкових класів, української мови та літератури в І семестрі 2019-2020 н.р. відповідно до розроблених заходів активно залучили учнів до проведення Тижня рідної мови під гаслом «Плекаймо рідну мову». Інсценізації творів, декламування віршів, творчі постановки, оформлення фотозони, виставки улюблених книжок, проведення зустрічей з письменниками Черкащини: Тетяною Шугар-Благодарною, Іваном Герасименком, Лілією Пугач-Блискавицею стали справжнім творчим досвідом для учнів школи.
В ІІ семестрі учні активно залучилися до проведення національного проєкту «Сміла вшановує Тодося Осьмачка» під час якої продовжилися зустрічі з письменниками Смілянщини.

В напрямку національно-патріотичного виховання продовжилась робота загону «Славні козаки», які повинні були представляти наш заклад на міському етапі Всеукраїнської гри Сокіл «Джура», вони працювали в дистанційному режимі. Так, 23.05.2020 команда брала участь у конкурсі «Відун», а 15-18 червня пройшла всі етапи гри зазначені у положені.
В 2019-2020 н.р. активно залучались учні до участі у національно-патріотичних заходах, кращі з них були відзначені значком «Відмінник Захисту вітчизни»: Малишевський Владислав (11 клас), Земляков Сергій (10 клас), Битько Антон (10 клас), Романюк Нікіта ( 11 клас), Щербенко Володимир (11 клас), Говорун Дар’я (11 клас),Шульгіна Анжеліка (11 клас), Нагорний Андрій (11 клас), Куксенко Даніїл (11 клас), Коломієць Владислав (11 клас), Підстепний Сергій (10 клас).
Активізувати інтерес до фізичної культури і спорту, здорового способу життя, розвивати прагнення бути фізично здоровою людиною допомогли різні за тематикою загальношкільні спортивні змагання: відзначення Дня спорту і здоров’я (учні школи були залучені до проведення міського заходу), відзначення Всесвітнього дня туризму (змагання з пішохідного туризму за формою гри Квесту, спортивного орієнтування на середніх дистанціях та в естафетах), змагання з загально-фізичної підготовки, змагання з волейболу, футболу.
В напрямку спортивно-оздоровчого виховання в школі були проведені наступні заходи: „Тиждень фізкультури і спорту", спортивні ігри, естафети, зустрічі. Кожна третя п'ятниця місяця визначена, як День здоров'я, і тому саме в ці дні проводилися турпоходи, екскурсії, спортивні змагання. В рамках «Олімпійського тижня» було проведено різноманітні заходи: День рухливих ігор, «Олімпійський день», «День шкільного бігуна», конкурсно-розважальна програма «Козацькі розваги», товариські зустрічі учнів нашої школи та шкіл міста.
Для учнів закладу в школі працюють спортивні секції: волейбол, баскетбол, футбол, таеквандо.
Команда учнів 6-8 класів вперше в місті та області представляла місто на обласних змаганнях спортивно – масового заходу серед школярів «Cool Games» другого вікового дивізіону в м.Городище посівши ІІ місце.
 
Учні закладу є активними учасниками міських спортивних форм роботи, проте, призових місць на рівні міста учні не отримали.
З метою ціннісного ставлення до себе та інших
цікаво та змістовно було проведено «Тиждень безпеки руху! Увага! Діти на дорозі!». Активісти шкільного самоврядування - підготували виступи групи, які презентували сценарій «Поводяться належно на дорогах». З метою попередження та протидії можливим загрозам життю та здоров’ю вихованців, у школі-колегіумі проводилися заходи безпеки на можливі ризики виникнення надзвичайних ситуацій. Упродовж тижня організовані загальношкільні заходи: інтегроване змагання "Пішохід, пішохід, пам’ятай про перехід" для учнів 1-4класів з правил безпечної поведінки учнів на вулицях і дорогах, «Дитина і вулиця» - конкурс малюнків, екскурсії в пожежну частину, театралізована вистава «Кицьчин дім» для учнів 1-4 класів, змагання для старшокласників «Сам собі рятувальник», членами шкільного парламенту оголошену інформаційну кампанію на тему "Засоби захисту" надзвичайних ситуацій, а також майстер-клас із виготовлення ватно-марлевих пов’язок.
В ІІ семестрі в онлайн режимі учні школи залучилися до проведення Тижня охорони праці. Онлайн-конференція «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я», виставка малюнків «Піклуємося про своє здоров’я», створення проєктів «Активно залучаємось до справи», написання творів-мініатюр стали справжніми шедеврами учнів, які вислови свої думки з даної теми.
Творчо та креативно було використано ідею по виготовленню та розповсюдженню по місту будиночків для котів. Більше 20 будиночків були розставлені по місту по нової акції залучились учні школи та представники шкільного учнівського парламенту.
В ІІ семестрі учень 8-А класу переміг у Всеукраїнському конкурсі «Короткометражний фільм» створивши відео «Вода – це життя» (фільм створено на основі фактів про річку Тясмин).
Творчо була організована робота класних керівників у виховному напрямку. учні створювали проєкти:
- Рецепт щасливої сім’ї;
- Енергія сонця, води і вітру;
- Свято яке зігріває серця;
- З мамою найкраще;
- Щасливі діти – наше достойне майбутнє;
- Життя – це дар! Цінуй його!
- Моя родина;
- Квіти моєї весни;
- Великоднє диво;
- Пізнати через спілкування;
- Яка професія найголовніша;
- Мій родовід – моє коріння;
- На перехресті музи й долі;
- Віртуальна прогулянка Лондоном;
- Майбутнє починається сьогодні, майбутнє починається із нас!
- Мій домашній улюбленець;
- Краса душі – краса ирій.
У рамках роботи з профілактики тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, СНІДу, ХПСШ проводилися: анонімне соціологічне опитування учнів школи з метою виявлення поширення куріння в підлітковому та молодшому шкільному віці, дослідження чинників куріння, акції «Цей день без паління!», конкурс малюнків «Мій клас - без курців!», випуск інформаційних бюлетенів, валеолистівок клубом учнівського самоврядування «За здоровий спосіб життя».
Під час Тижня антиалкогольної та антинаркотичної пропаганди учні мали можливість поспілкуватися за круглим столом з медичною сестрою закладу Будянською М.О. та вчителем основ здоров’я Хлівною О.В., які дали грунтовні відповіді на питання щодо наркотичної залежності.
Нетрадиційно було проведено Тиждень толерантності. Учні старших класів організували діяльність загону учнівського самоврядування «Ми – завжди поруч», які контролювали чергування учнів по школі, толерантно робили зауваження учням, які порушували дисципліну та були в не шкільній формі.
Під час карантину учні школи-колегіуму активно залучилися до створення
Соціально-психологічною службою закладу було проведено тренінг «Толерантність – за і проти» (9-11 класи). З нагоди відзначення Дня толерантності учні школи підготували приємні подарунки ветеранам педагогічної праці та ветеранам мікрорайону школи.
Під час карантину соціально-психологічною службою закладу була організована онлайн-робота з учнями та їх батьками. Всі учні та їх батьки мали можливість отримати онлайн-консультацію, допомогу соціального педагога та практичного психолога з питань, які цікавили їх на даний період.
Культурно-масовим сектором шкільного учнівського парламенту для учнів 1-х класів було проведено свято «Посвята в Барвінчата». В казковій формі, подорожуючи країною Барвінковою учні вручили значки юних Колегіантів самим молодшим школярам, а також разом з учнями пограли у веселі ігри, розгадували ребуси, загадки та створили атмосферу казкового дійства. З метою вдосконалення шефської роботи, учні школи активно залучились до нововведень для учнів початкової школи - флікерів, які допомагали виготовляти учням початкової школи.
Активність учнів не закінчилась. Учні залучились до Тижня Благодійництва. Волонтерськими загонами, представниками батьківських комітетів, були зібрані продукти харчування, теплі речі та передані людям, дітям, які потребують їх. Не залишились осторонь старшокласники під час проведення Всесвітнього Дня боротьби зі Снідом. Участь у міських формах роботи, проведення шкільних «1-грудня Всесвітній день боротьби зі Снідом», «Подаруй життя».
Відповідно до річного плану школи-колегіуму в грудні місяці було проведено Тиждень правового виховання. Класні керівники провели виховні години «Мої права та обов’язки». Для учнів 9-11 класів було проведено брейн-ринг «Актуальність правового виховання». Серед учнів 5-9 класів було проведено тестування на тему «Рівень обізнаності з питань правового виховання учнівської молоді». Для учнів 9-11 класів було організовано перегляд відеофільму «Кримінальна відповідальність за і проти». Для учнів 10 класу вчителем Шаматовою А.Р. було проведено правовий Квест «Знай свої права та обов’язки».
Активно працювала бібліотека. Проводились рейди-перевірки стану підручників та роз’яснювальна робота серед школярів про необхідність їх збереження. Систематично працювали тематичні виставки, на яких учні могли ознайомитися з новинками літератури та цікавинками з різних питань:
- для учнів школи-колегіуму була проведена інформаційна виставка «Сузірיִя вічного й святого – чудова книга на землі»;
- виставка-перегляд енциклопедій «Пізнаємо світ разом»;
- подорож-екскурсія до центральної дитячої бібліотеки, бібліотечна година «З Батьківщиною в серці», (1-Б, 3-А клас, класовод Кодола І.В., поезія І. Франка);
- книжкова виставка «Україна – козацька держава»;
- екскурсія до друкарні (7-Б клас, класний керівник Іщенко А.В.);
- екскурсія учнів 1-х класів до шкільної бібліотеки, посвята в читачі;( класоводи Жиганюк Н.А., Кодола І.В., Таран Я.І...);
- літературно-музичний калейдоскоп «Мова єднає народ» (4-А,Б, класи);
- бібліотечний урок «Твої помічники в навчанні»(2-А та 2-Б класи);
- подорож-екскурсія до дитячої бібліотеки «Книжковий вернісаж, свято казки»;
- книжковий бібліоподіум «Книга мудрий добрий друг, книга знає все навкруг (2-Б клас, кл. Маценко Н.В.);
- бібліотечний урок, « Живописний світ Катерини Білокур»(5-А клас, класний керівник Шаматова А.Р.);
- театральна вистава «Троє поросят» - казка на новий лад (вихованці гуртка «Юні читачі»;
- свято інформації «Все знати – це круто» (спільний захід з дитячою бібліотекою);
- виставка плакатів та малюнків до Дня інформації.
В ІІ семестрі продовжила свою роботу шкільна бібліотека. У фойє закладу до кожного предметного тижня були оздоблені виставкові композиції, активом шкільної бібліотеки до пам’ятних дат підготовлені виступи дітей, проведені екскурсії до міської типографії та в міську бібліотеку. Під час карантину шкільним бібліотекарем Полівенко Л.Д. було організоване з кожним класом дистанційне спілкування з учнями та залучення учнів до різноманітних конкурсів різних рівнів.
Результативно працювали волонтерські загони школи. Так у грудні до Всесвітнього Дня волонтера Діана Стеблина була нагороджена почесною грамотою.
 
Крім того належна увага приділяється в закладі туристсько-краєзнавчій роботі. В 2019-2020 н.р. продовжив свою роботу «Музей у вільному доступі» - історії закладу.
Належним чином організована екскурсійна робота школи так протягом І семестру класними керівниками було здійснено:
1-А (класовод Стеценко О.В) –м.Черкаси;
1-Б (класовод Яковенко А.С.) – м.Черкаси;
1-В (класовод Шульгіна Н.В.) – м.Черкаси;
2-А (класовод Жиганюк Н.А.) – с.Балаклея;
2-Б (класовод Кодола І.В.) – с.Балаклея;
2-В (класовод Таран Я.І.) – с.Балаклея;
3-А (класовод Поліщук Л.М.) – відвідування міської дитячої бібілотеки;
3-Б (класовод Маценко Н.В.) – три екскурсії.
4-А (класовод Чорнобай О.П.) – м.Черкаси, м.Київ;
4-Б (класовод Бурська О.В.) – м.Черкаси, м.Кропивницький;
5-А (класний керівник Галета І.В.) – м.Київ;
5-Б (класний керівник Юцкевич З.Г.) –м.Київ;
6-А ( класний керівник Шаматова А.Р.) –м.Київ;
6-Б (класний керівник Чуйко О.В.) –м.Київ;
7-А ( класний керівник Мачуський С.О.) – с.Межигір’я;
7-Б (класний керівник Іщенко А.В.) – м.Переяслав-Хмельницький.;
7-В (класний керівник Музика О.Ю.) –м.Переяслав –Хмельницький;
8-А (класний керівник Павлик С.Д.) –м.Київ, Верховна Рада;
8-Б (класний керівник Хлівна О.В.) –м.Умань;
9-А (класний керівник Миронюк Т.Л.) – м.Черкаси
9-Б (класний керівник Волошина С.В.) – м.Черкаси
10- (класний керівник Кієнко Л.П.) –м.Черкаси, Карпати і Закарпаття.
Також з метою вдосконалення екскурсійно-краєзнавчої роботи вчителем Мачуським С.О, керівником гуртка проводиться проектна діяльність з даного напрямку.
Належна увага приділялась в закладі роботі з творчо-обдарованими дітьми. Складений банк даних, впроваджується в життя шкільна програма „Діти і творчість”,
«Ветеран», «Підліток поруч», складено план роботи з обдарованими учнями, з метою
розвитку творчої особистості.
Так, у 2019-2020 навчальному роках кількість переможців міського рівня – 194, що на 10 осіб більше ніж в 2018-2019 н.р. переможців обласного рівня – 75, що на 4 більше ніж в минулому році, всеукраїнських конкурсів – 88, що на 4 менше ніж в минулому році, Міжнародних конкурсів -76, що на 4 більше ніж у минулому році.
Протягом року учні школи взяли участь у конкурсах та заходах різних рівнів: «Україна – це ми» присвяченого до дня Соборності України, міській урочисті церемонії «Герої спортивного року», святкуванні Дня міста, творчо підійшли до участі у новорічно-різдвяній виставці «Новорічна композиція» та виставка-конкурс «Український сувенір» учні закладу активно залучилися до проведення Всеукраїнського флешмобу «Українська хустка», конкурсі «Єдина родина» Савчук С. (9-А клас) відзначена грамотою у номінації «індивідуальність», 6 учнів закладу представляли свої таланти на міському конкурсі «Поетична скарбничка Смілянщини» - 5 учнів стали переможцями конкурсу. Активно учні залучилися до Всеукраїнського конкурсу шкільних та молодіжних медіа «YOUTH MEDIALAB” отримавши сертифікат. Продовживши співпрацю з польською спільнотою учениця 11 класу Нижник Аліна стала лауреатом Міжнародного конкурсу ХХУІІІ конкурс декламаторів для поляків в Україні «KRESY 2019».
Активно залучились учні до проведення міжнародного Дня обіймів та проведення челенджів:
- «Я розкажу цей вірш виразно»;
- «Цукерка у клітинку»;
- «Книга, з якою я подружився за останній місяць»;
- Великодні композиції своїми руками».
Організатором наступного міжнародного проекту «New Year and Christmas traditions all over the world» стала вчитель англійської мови Голоднюк Н.Ю., яка разом з учнями створили відео та розмістили його в мережі інтернет. До співпраці та участі долучилися 79 шкіл з різних країн світу.
В цьому році учні спільно з вчителями продовжили участь у міжнародному проекті «Культурноосвітній візит до Європи» відвідавши такі країни: Польщу (Краків.Ополе,), Німеччину (Дрезден), Францію (Ніцца, Монако, Париж, Діснайленд), Іспанію (Барселона).
 
Школа-колегіум продовжила співпрацю з польським культурним центром ім.Кароля Шимановського (м.Черкаси) в особі Геннадія Ліневича та польської вчительки Наталії Прухняк, яка виступила перед вчительською громадою презентувавши польську освіти в Україні.
Працює шкільний учнівський парламент, який є організатором ї помічником у проведенні всіх шкільних заходів. У вересні було проведено вибори президента шкільного учнівського парламенту на яких з більшістю голосів вибрано ученицю 10 класу Стеблину Діану.
Школа-колегіум тісно співпрацює з позашкіллям. Для учнів 1-4 класів організована робота таких гуртків: „Природа і фантазія” (керівник Бондар Л.О.), „Юні творці” (керівник Шевченко В.М...), «АРТ-ДЕНС» (кер.Бондар О.Д.), «Бісероплетіння».
В кожному класному колективі відповідно до виховного плану класного керівника проведено заходи, про що свідчать розробки заходів, фотоматеріали та відео рубрики.
Учні школи-колегіуму є активними учасниками волонтерського руху . На базі учнів 5-11 класів створено волонтерський загін , який координує роботу по допомозі ветеранам війни, праці. Волонтерський загін школи №3-колегіуму постійно вітає ветеранів з Днем працівника освіти, Днем людей похилого віку, з Новим роком та Різдвом Христовим. В цьому році матеріали волонтерської діяльності закладу представлено на конкурс міських волонтерських загонів «Добра справа добрим словом відгукнеться», за що волонтерський загін отримав нагороду.
Продовжив свою роботу батьківський всеобуч. Були проведені загальношкільні батьківські зустрічі, працював факультет батьківського університету „Школярик” (Чорнобай О.П.), „Підліток” (Мачуський С.О.) „Юність” (Павлик С.Д..) . Неодноразово активістом батьківських зустрічей та членами комісії було перевірено стан харчування учнів.
Творчо працювала методична лабораторія класних керівників „Паросток” (1-4 класи) та
„Гармонія” (5-11 класи). Були створені творчі групи, проведена їх діагностика, розроблений їх план роботи. Постійно класні керівники знаходяться в пошуку нових, активних форм роботи з учнівською молоддю.
У виховній роботі велика увага також приділена розвитку учнівського самоврядування як в школі, так і в класних колективах, збереженню матеріальної бази школи та кабінетів, економного та бережливого ставлення до водо - та енергоресурсів; стану чергування учнів в школі та в учнівських колективах, вироблення єдиних вимог до чергових. Так учнями закладу, шкільним учнівським парламентом була проведена шкільна акція «Збережемо шкільне подвір’я чистим».
Учні закладу постійно займаються благодійництвом. Так, протягом року 2019-2020 року, було тричі організовано та проведено благодійні ярмарки, кошти з яких використано на матеріальне благо закладу.